Предистория: Поста на @Stoyan Tonchev, както и коментарите към него, ме „trigger-наха“ да напиша тази статия. Става на въпрос за нашумялото напоследък предложение, което практически забранява гласуването в/от чужбина.1 За радост на всички, бяха взети мерки.2
Понеже се начетох на какви ли не глупости и изведнъж се оказа, че много, ама много хора, искат да отнемат правото на глас както на мен (като български гражданин), така и на много други хора зад граница, реших да напиша мнение по темата.
Българската преса
Според вестник Капитал целта на законопроекта е да удари „турския вот и и дейността на мюсюлманското вероизповедание в България“, но в крайна сметка го отнасят всички. В доста медии, президентът Румен Радев беше въвлечен в случаят като лице, което движи проекта задкулисно (Mediapool.bg – статия от 06 април 2017; в-к Капитал – статия от 07 април 2017; clubz.bg – статия от 07 април 2017).
Плащаш данъци = можеш да гласуваш?
Има хора, които смятат, че ние (българите в чужбина) не плащаме данъци в България, което за тях значи, че нямаме право да гласуваме. Да, няма връзка, но все пак ще трябва да погледнем това изказване под лупата.
● ДДС (пояснение какво стои зад тази абревиатура, тъй като има хора, които още не са разбрали = Данък върху добавената стойност)
Когато едно младо семейство се прибере от чужбина, то остава следа в икономиката на България с много и различни фактори, но главно чрез ДДС. Как?
ДДС-то е навсякъде – в магазините за хранителни стоки, в будката, в ресторанта, в дискотеката, в кафето.
„Да, ама ДДС-то не е данък, който да влиза в БВП“
Във Франция ДДС е най-важният източник на приходи за държавата, като към 2003, от ДДС във френската хазна постъпват 112 млрд. евро, което представлява около 45% от нейните общи приходи.3
● Имоти
Много българи, макар и да живеят в чужбина, продължават да имат имот/и в България. Макар и на много българи да не им се вярва, че плащаме данък имот – е плащаме.
И все пак да си български гражданин не е да си плащаш данъците. Ако да си патриот е да си плащаш данъците, а не да разпространяваш културата си, където и да се намираш, то аз отказвам да бъда от този тип патриоти.
Как гласуваха българите в чужбина и как в България?
Виж гласовете за ГЕРБ от чужбина и пак ще говорим
С помощта на резултатите публикувани на cik.bg , порталът за отворени данни на република България и на @Боян Юруков, успях да разделя гласовете подадени от чужбина и тези от България. Исках да видя какво толкова се оплакват от нас в чужбина? Гласували сме били за Бойко:
Статистиката показва, че за всеки гласувал за „Да, България“* в България, 12 други са гласували за ГЕРБ(1:12,48). В чужбина нещата изглеждат по друг начин. На всеки гласувал за ДаБГ, трима са гласували за ГЕРБ. (1:2,49)
(*Взел съм Да, България за пример, защото това е партията, която представлява мен.)
ДОСТ дори не влезе в парламента.
Определено не си струва да ни се спират правата заради ДОСТ.
Докато сме на тема ДОСТ и/или ДПС – ще си позволя да напиша, че тези две партии са най-малкия проблем на България. В България 30% от гласувалите на последните избори са гласували за БСП. След падането на комунизма в България липсва Лустрация (декомунизация), което като домино ефект руши държавата и до ден днешен. Още 34% гласуват за ГЕРБ, партия с водач със „страхотно минало“, което също може да се свърже с корени на БКП. Това мили „патриоти“ е истинският проблем на държавата.
Ето едно интересно видео за водачът на ГЕРБ:
Има ли право държавният апарат да ни премахне като гласоподаватели?
Категорично не. Има твърде много юридически текстове, които биха спряли евентуален повторен опит. Ето няколко интересни документа във връзка с темата:
ВСЕОБЩА ДEКЛАРАЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА4
Член 21
1. Всеки човек има право да участва в управлението на своята държава пряко или чрез
свободно избрани представители.
2. Всеки човек има право на достъп, при равни условия, до обществените и държавни служби
на своята страна.
3. Bолята на народа трябва да бъде основата на властта на правителството. Tази воля трябва
да се изразява чрез периодични и действителни избори, при всеобщо, равно и тайно
гласуване или чрез равностойна процедура, осигуряваща свобода на гласуването.
Всеобщата декларация за правата на човека (чл. 13)5 и Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (Протокол № 4).6 Много български граждани се възползваха и продължават да се възползват от това свое право и да търсят реализация в чужбина. Някои от тях създават и по-трайни връзки със съответната държава, като придобиват и нейното гражданство. Да си гражданин на повече от една държава не е престъпление, не е и морално укоримо. Този факт не е и показател, че не обичаш страната, в която си роден и поради това не си достоен да участваш в управлението й.Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по Конституцията (чл. 26, ал. 1).7
- Статия в-к Капитал.
- Статия №2 в-к Капитал.
- Уикипедия.
- Всеобща декларация за правата на човека – преведена на български език.
- Всеобща декларация за правата на човека – преведена на български език.
- Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи – преведена на български език.
- ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.